Click here to Skip to main content
Loading
AskARC Logo
ARC Community Banner
Tina Macuha from Channel 31 and ARC culinary arts instructor, Chef Roxanne O'Brien

Patrons Awards for Faculty & Classified Staff

The Patrons Chair Award is considered the most prestigious college award for faculty members. Since 1962, the American River College Patrons Club has presented this honor to chosen faculty members based on nominations from members of the college community, including faculty, classified staff, managers & students--as well as from the greater community of Sacramento and beyond. Criteria for nomination include relationship with students, relationship with faculty and staff, and campus/community involvement. 

The Patrons Club is a group of community members who support the college, including sponsorship of the Patrons Chair and the Patrons Meritorious Service Award for Classified Staff.


Patrons Chair & Honorarium for Faculty

  2017   Jan DeLapp & Craig Weckman Early Childhood Education & Diesel Technology
  2016   Gloria Nobles Business
  2015   Kristina Casper-Denman Anthropology

2014

Tony Barcellos

Mathematics

2013

Ken Kubo

Biology

2012

Cheryle Christiansen

Nursing

2010

Charles Hunt

Physics

2009

Susan Peterson

Nursing

2008

Manuel Ruedas

Counseling

2007

Patrice Gibson

Anthropology

2006

Pam Maddock

Art

2005

Chris Rubio

English

2004

Phil Smith

Mathematics

2003

Joan Brenchley-Jackson

Biology

2002

Barbara Gillogly

Gerontology

2001

Nancy Reitz

Chemistry

2000

Harold Schneider

English

1999

Debby Senna

Behavioral/Social Science

1998

Bonnie Miller

Counseling

1997

Linda Dixon

Biology

1996

Dolores Delgado Campbell

Behavioral/Social Science

1995

Jean Snuggs

Physical Education

1994

Sandy McKaig

Math

1993

Soheir Stolba

Behavioral/Soc. Science

1991

Danny White

Science

1990

Scott Perry

Physics

1989

Perla Warren

Music

1988

Ralph Todd

Business

1987

Esther Nelson

Counseling

1986

Richard Rasor

Psychology

1985

Robert Christopherson

Geography

1984

Richard Lungstrom

Chemistry

1983

Robert Striplin

History/Political Science

1982

Louis Quint

Counseling

1981

Jan Aldrich

Psychology

1980

Bud Gardner

English

1979

Mary Lou Neasham

Counseling

1978

Katherine (Kay) Stewart

Counseling

1977

Ernest Droege

Electronics

1976

John Lucena

Physical Education

1975

Jack Badaracco

Psychology/Sociology

1974

Marjorie McLain

English

1973

Charles Borowiak

Psychology

1972

Bruce Swinehart

Biology

1971

Al Baeta

Physical Education

1970

Parks Whitmer

Psychology

1969

Donald Weiskopf

Recreation

1968

Dorothy Edwards

Business

1967

James Wotherspoon

History

1966

Guilbert DuMont

Philosophy

1965

Robert Frank

Philosophy

1964

Douglas Burris

Business

1962

Louis Heinrich

Biology

 


Patrons Meritorious Service Award for Classified Staff

  2016   Cheryl Watt Health & Education

2014

Keri Jumelet

Physical Education/Kinesiology

2013

Ana Lukawski

Student Support Services

2012

Kurt Mattson

Athletics

2011

Trudy O'Brien

Hospitality Management

2010

Cathie Browning

Research

2009

James Brooks

Maintenance

2008

Jan Twadell-Hoelscher

Biology

2007

Dianna Sellers

Humanities

2006

Flo Johnson

Instruction

2005

Regena Tiner-Miller

Dianne Ramos

PACE

Community Relations

2004

No award

---

2003

Debby Ondricka

Center for Teaching and Learning

2002

Diane Cromwell

Child Development Center

2001

Margaret Cowan

Instruction

2000

Connie Ferrara

Center for Teaching and Learning

1999

Charlene Parsons

Learning Resource Center

1998

Sandra Cleary

English

1997

Marnell Nicknig

Printing Services

1996

Sharon Kelley

Computer Information Science

1995

Gin Fierro

Health Center

1993

Beverly Habecker

Computer Information Science

1992

Stephen Peithman

Community Relations

1991

Sharon Helms

Business Services

1990

Carolyn Johnson

Admissions

1989

Lynn Couch

Computer Information Science

1988

Epifania Fajardo

Chemistry

1987

Trudy Carney

Centrex

1986

Claire Haley

Science

1985

Margaret Heintz

Science

1984

Bernice Baber

Administration

1983

Mary Lease

P.E. & Instruction

1982

Gerry Abeel

Administration

1981

Peggy Feiten

Technical/Vocational

1980

Helen Demaree

Instruction

1979

Darlene McCormick

Public Information